Kartoniarki

Konsumpcjonizm, który niewątpliwie jest wyznacznikiem czasów, w których obecnie żyjemy to ogromna okazja dla wielu właścicieli przedsiębiorstw zajmujących się określonymi aspektami usługodawstwa oraz dystrybucją, a przede wszystkim produkcją towarów. Nie da się ukryć, iż branża spożywcza z roku na rok zyskuje na powodzeniu zwłaszcza wtedy, kiedy może szczycić się wysoką jakością wykonywanych usług a także urozmaiconą i szeroką ofertą, również atrakcyjną wizualnie. W tym bardzo skutecznie i intensywnie pomagają liczne maszyny przemysłowe obecne na współczesnych zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

Kartoniarki – czym się zajmują?

                Za ostateczny obraz estetyczny danego towaru decyduje często opakowanie. To właśnie ono bardzo często produkowane jest przez kartoniarki. To właśnie one z wstępnie sklejonego kawałka kartonu formują pożądany, ściśle ustalony i zaprojektowany wcześniej wzór. Często umieszczają także sam przedmiot w jego wnętrzu. Klejenie kartonu może odbywać się za pomocą kleju, zamku, zatrzasku – możliwości są ogromne. Warto jednak zauważyć, iż często możliwe są tylko i wyłącznie dzięki współpracy z innymi tego typu urządzeniami. Wymienić tutaj możemy między innymi inne maszyny pakownicze, takie jak foliarki, owijarki, sklejarki, saszetarki, zamykarki. Wszystko to w pełni zautomatyzowane, pozbawione najmniejszej granicy możliwości popełnienia błędu.

Kartoniarki – rodzaje

                Pośród kartoniarek wyróżnić możemy różne ich warianty, dostosowywane i użytkowane w zależności od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Są nimi chociażby:

  • możliwość zaprogramowania kilkudziesięciu wzorów wytwarzanych kartonów i pudełek, niezależnie od tego czy są to opakowania poziome, pionowe, o różnej strukturze i grubości,
  • możliwość opcjonalnego wyposażenia w automatyczne nadrukowanie kodów kreskowych, terminów przydatności do spożycia,
  • możliwość pracy zarówno w pionie, jak i poziomie,
  • dostępność maszyn z jednym, dwoma bądź trzema stemplami do kształtowania w zależności od aktualnych preferencji.

Współczesne maszyny przemysłowe, również kartoniarki, cechują się doskonałą dbałością o detale. Żadne z niebezpiecznych elementów nie znajdują się w zasięgu ręki człowieka – są osłonięte i specjalnie zabezpieczone zmniejszając niemal do zera możliwość tak popularnych niegdyś na produkcji wypadków przy pracy. Kartoniarki produkowane są zgodnie z przyjętymi i obowiązującymi normami unijnymi. Dzięki temu znajdują one swoje zastosowanie między innymi w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym. Tak naprawdę bardzo ciężko jest ustalić granice i ramy, w których mieściłaby się praca kartoniarki. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań klienta, pod które dana maszyna, nie tylko ta omawiana, jest przystosowana. Nieodzowne są liczne modyfikacje i przekształcenia w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Kartoniarki jak i ich producenci są bowiem otwarci na liczne propozycje i chęci zmian w pierwotnych założeniach. Wszystko po to, by produkcja stała się jeszcze bardziej ergonomiczna, bezpieczniejsza oraz przede wszystkim tańsza.

Kartoniarki w procesie produkcyjnym

Automatyzacja procesów produkcyjnych ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla producentów, ale i dla konsumentów, którzy otrzymują produkty wyższej jakości, o precyzyjnie dobranych parametrach. Ale największym atutem jest czas potrzebny na wykonanie konkretnej czynności, który idzie w parze z obniżonymi kosztami produkcji. Jedną z takich maszyn, w którą warto zainwestować, jest kartoniarka. Jest to urządzenie, za pomocą którego można umieszczać różnego rodzaju produkty w kartonowe opakowania – zarówno zbiorcze, jak i dla pojedynczych produktów. Ponieważ kartony wyróżniają się dość powszechnym zastosowaniem, kartoniarki także są w stanie świetnie sprawdzić się w wielu miejscach i w niemal wszystkich branżach.

Kartonowe opakowania wykorzystywane są między innymi w branży chemicznej, kosmetycznej, spożywczej, elektronicznej, papierniczej, zabawkowej, obuwniczej, farmaceutycznej, alkoholowej, medycznej i wielu innych. I to właśnie tam kartoniarki okazują się wprost niezastąpione. To idealne maszyny do pakowania. Już sam materiał wykorzystywany przez te urządzenia, czyli tektura, jest bardzo tani, a przy tym praktyczny. Kartoniarka natomiast jest w stanie wykorzystać jego możliwości w jak najlepszy sposób, minimalizując ilość odpadów. Tym sposobem pakowanie produktów jest nie tylko szybkie i wygodne, ale również bardzo ekonomiczne i pozwalające na dość wyraźne obniżenie kosztów produkcji.

Rynek oferuje bogaty zakres kartoniarek o różnym stopniu zaawansowania, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo jest w stanie dobrać rozwiązanie idealne do swoich potrzeb. Można wybrać maszyny, które polecane są zwłaszcza do wykonywania i wykorzystywania dużych kartonów – idealne na przykład do sprzętu RTV i AGD – jak i takie, które odpowiadają za niewielkie, wymagające precyzji kartonowe opakowania, np. przeznaczone do kosmetyków czy niewielkich produktów spożywczych. Oczywiście jedna maszyna posiada wiele funkcji i tym samym można stosować ją do tworzenia kartonów o różnych formatach – wystarczy tylko odpowiednio ją zaprogramować. Dużym atutem takiego rozwiązania jest to, że wystarczy raz zaprogramować taką maszynę, a następnie uruchomić ją, by dalej, już bez większej ingerencji człowieka mogła wykonywać swoje obowiązki. Często producenci kartoniarek oferują urządzenia, które w przyszłości można rozbudować o kolejne funkcje. Dzięki czemu nie trzeba kupować drugiej maszyny, a jedynie określone dodatki do własnej, już posiadanej. Będzie to na pewno dużą oszczędnością.

Należy pamiętać też o tym, że drugim podstawowym zadaniem kartoniarek jest odpowiednie dozowanie produktów, które mają zostać zapakowane. Są one precyzyjnie odmierzane, ważone, a następnie w odpowiedniej ilości umieszczane w kartonach (oczywiście składanych także w sposób automatyczny).

Jeśli chcesz, by twój zakład produkcyjny mógł się rozwijać i był faktycznie nowoczesny, warto inwestować w automatyzację. Dzięki temu proces ten stanie się:

  • dużo szybszy,
  • bardziej efektywny,
  • ekologiczny (zwłaszcza jeśli zdecydujesz się wymienić opakowania foliowe na kartonowe),
  • tańszy,
  • nowoczesny i wydajny.