Etykieciarki przemysłowe
Każdy dział produkcyjny oraz specjalistyczna branża zawiera w sobie szereg indywidualnych maszyn przemysłowych wytworzonych ściśle pod wykonywanie danej czynności. Spośród nich wyróżnić można setki urządzeń spełniających ściśle określone funkcje. Niewątpliwie cenne i przydatne są etykieciarki przemysłowe. Jak sama nazwa wskazuje, zajmują się one przylepianiem etykiet na wyprodukowane wyroby. Wykonane z papieru bądź folii i przymocowane do produktu pomagają zidentyfikować co znajduje się w środku. Coraz częściej przybierają one bardzo oryginalne i barwne wzory oraz kształty, gdyż to nad ich wyglądem pracują liczni marketingowcy i handlowcy chcący skutecznie sprzedawać dany towar.
Rodzaje etykieciarek przemysłowych
Spośród szerokiej oferty etykieciarek wyróżnić możemy trzy podstawowe, biorąc pod uwagę technikę etykietowania:
Etykieciarki stosujące metodę klejenia na zimno etykiet z papieru umożliwiają wypracowanie bardzo wysokiej jakości oraz przede wszystkim wydajności etykietowania. Jest ona idealna dla różnego rodzaju napojów i innych produktów spożywczych, gdyż umożliwia umiejscowienie etykiet w rożnych, nawet tych trudno dostępnych miejscach. Jest to niewątpliwie najstarsza metoda, jednak nieprzerwanie popularna i preferowana przez wielu przedsiębiorców. Etykiety na gorący klej również wykorzystują gotowe etykiety, które pobierane są z magazynków za pomocą specjalnej paletki. Ilość zużywanego kleju jest tutaj zdecydowanie mniejsza niż w przypadku klejenia na zimno. Jest on bowiem nanoszony w postaci pionowych pasków, na początku oraz na końcu etykiety. W ten sposób mogą one być naklejane na opakowania szklane, plastikowe oraz metalowe, dzięki czemu technika ta rekomendowana jest zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz kosmetycznego.
Ostatnią z wymienionych technik jest ta prezentowana przez etykieciarki sleeve. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii w tej branży, zwana także metodą termokurczliwą. Takie etykiety powstają w wyniku zadrukowania specjalnej folii, która następnie ulega kurczeniu na całej powierzchni. Dzieje się tak za pomocą dopuszczonego ciepła do danego opakowania. Coraz częściej korzysta się z materiałów ekologicznych, pochodzących z odnawialnych surowców, takich jak kwas polimlekowy. Metoda ta doskonale sprawdza się nie tylko w branży spożywczej, ale też i w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Może występować w trzech typach:
Jak widać po przedstawionych przykładach, zróżnicowanie etykieciarek przemysłowych jest bardzo liczne. Wszystko zależy więc od naszych indywidualnych potrzeb i wskazówek, wedle których dana maszyna będzie wyprodukowana i stworzona specjalnie na nasze potrzeby użytkowe.